Rodzaje kostki brukowej

Rodzaje kostki brukowej

Rodzaje kostki brukowej: w końcu udało Ci się odłożyć odpowiednio dużo pieniędzy na ten cel? Porządna kostka brukowa jest bardzo praktyczna. Dzięki niej można stworzyć przydatne miejsca parkingowe, podjazdy, ścieżki itp. Nie da się ukryć, że te materiały są także bardzo eleganckie. W ofercie podmiotów internetowych oraz stacjonarnych z tym asortymentem nie brakuje zaś sporego wyboru. Jakie rodzaje kostki brukowej można kupić? Co powinno być szczególnie ważne w trakcie podejmowania wiążących decyzji?

Z czego jest wykonywana kostka brukowa?

Rekomendowani producenci tego właśnie asortymentu zapewniają dużo opcji do wyboru. Warto zaznaczyć, że ma to przełożenie przede wszystkim na właściwości oraz tym samym na warunki finansowe. Niektóre warianty cieszą się oczywiście największym zainteresowaniem. Na pewno jest to kostka brukowa betonowa. Z tego materiału powstają rozmaite produkty. Są one zaś potem stosowane w przypadku terenów wokół domów, firm, przedsiębiorstw, zakładów produkcyjnych, czy miejsc użyteczności publicznej itp. Taka kostka brukowa jest zatem wybierana przez Klientów indywidualnych, biznesowych oraz instytucjonalnych. Czym cechuje się ta opcja? Na pewno kostka brukowa betonowa jest naprawdę dość wytrzymała. Przy okazji można liczyć na atrakcyjne warunki w temacie finansowym. W tym obrębie warto wyróżnić kostki brukowe betonowe jednowarstwowe lub dwuwarstwowe.

Polecamy uwadze:

Z czego jeszcze może powstawać porządna kostka brukowa? Z kamienia. Takie produkty cieszą się niemałym zainteresowaniem. Szczególnie wśród osób, którym w dużej mierze zależy na kwestiach estetycznych. Trzeba przyznać, że kostka brukowa kamienna prezentuje się wyjątkowo stylowo, jeśli będzie właściwie dobrana, a potem ułożona przez fachowców. Co ważne, taki rodzaj asortymentu niestety nie jest zbyt tani. Jakie rodzaje kamieni są zaś stosowane w czasie produkcji? Topowe podmioty od tego zagadnienia wykorzystują m.in. granit. Rzadziej są natomiast stosowane bazalt, czy piaskowiec itp. W ofercie sklepów internetowych oraz stacjonarnych znajdują się też np. produkty z kamienia polnego. Niektórzy decydują się zaś na materiały żywicowo-akrylowe.

Kostka brukowa: najważniejsze gabaryty

Rodzaje kostki brukowej
Rodzaje kostki brukowej

Na tym polu także nie brakuje sporego wyboru. Zainteresowałeś się przede wszystkim kostką brukową betonową? Warto zatem wiedzieć, że możesz zdecydować się na wymiary np. od 54 x 84 mm do 120 x 180 mm. Do dyspozycji Klientów są także kostki brukowe w kształcie trapezu. W razie czego może być też wybrana kostka brukowa granitowa. W tym przypadku najczęściej spotykane rozmiary to 40 x 60 mm, 70 x 90 mm, 80 x 100 mm lub 150 x 170 mm. Gabaryty to jedno. Nie zapominaj także o odpowiedniej grubości. Jest to zaś tutaj jeden z najważniejszych parametrów. Jeśli kostka brukowa nie zostanie odpowiednio dobrana, to trzeba liczyć się z tym, że jej żywotność nie będzie zbyt długa. Trzeba zatem zdecydować się na takie produkty z tej kategorii, które są w stanie podołać konkretnym obciążeniom. W przypadku kostki brukowej o grubości około cztery, pięć centymetrów maksymalne obciążenie nie powinno przekraczać dwóch ton. Z tego względu po takich materiałach nie mogą np. jeździć ciężkie samochody osobowe lub ciężarowe. W innym razie kostka brukowa będzie pękać i się zapadać… Co jeszcze jest tutaj do wyboru? M.in. kostka brukowa o grubości sześciu centymetrów. Jej maksymalne obciążenie to około 3,5 tony. Jeśli zaś chodzi o stworzenie parkingu np. dla pojazdów ciężarowych, to wówczas lepszym wyborem będzie kostka brukowa mająca grubość od ośmiu do dziewięciu centymetrów. To nie koniec. W ofercie znajdują się jeszcze grubsze produkty z tej kategorii. Są one jednak dość rzadko stosowane np. obok domów. Wszystko ze względu na wysokie ceny.

Jak jeszcze może być selekcjonowana kostka brukowa?

M.in. pod kątem marki producenta. Klienci z naszego kraju mają spory wybór. W gronie polecanych firm są np. Libet, Polbruk, Drewbet, czy Kost-Bet. Fani piłki nożnej na pewno kojarzą także markę Bruk-Bet. W końcu jest to sponsor ekipy z Niecieczy, która przez kilka sezonów występowała w PKO BP Ekstraklasie (aktualnie gra zaś w I lidze). Jak jeszcze można wybierać produkty z tej właśnie grupy? Pod kątem odporności na ścieranie oraz nasiąkanie. Im lepsze parametry na tej płaszczyźnie, tym wyższa cena. To jasne i logiczne. Mimo wszystko, warto to jednak rozważyć. W końcu takie produkty będą dłużej cieszyć oko pięknymi walorami wizualnymi oraz gwarantować odpowiednie, pożądane cechy praktyczne. Najtańsze kostki brukowe niestety nie tego nie zapewniają. Dla wielu potencjalnych Klientów spore znaczenie mają także kolory oraz kształty. W sklepach naprawdę nie brakuje wyboru. Możesz zatem na spokojnie zastanowić się nad tym zagadnieniem, a potem wybrać takie produkty, które będą idealnie pasowały do terenu wokół np. Twojego domu. Właściwa selekcja to jedno. Aby cieszyć się odpowiednimi walorami wizualnymi i cechami praktycznymi, kostka brukowa powinna być także odpowiednio ułożona. Jak nie masz kwalifikacji, doświadczenia, czasu i narzędzi, to lepiej zdecydować się na wsparcie ze strony ekspertów.